dixi health logo n
obesity surgery cost and price
Sağlık yolculuğunuza İstanbul'da başlayın!..

İstanbul'da Gastrik Bypass Ameliyatı (Roux-en-Y)

“Roux-en-Y” ameliyatı olarak da bilinen Gastrik bypass, obezite ameliyatı ve metabolik cerrahidir. Obezite ile birlikte diyabet, hiperglisemi, hipertansiyon, gastroözofageal reflü, uyku apnesi vb. Gibi obezite ile ilgili sorunların tedavisine veya hafifletilmesine de yardımcı olur.

Prosedür, mideyi küçültmeyi içerir, böylece daha az kalori tüketilir ve vücutta daha az yağ emilimi gerçekleşir. Obezite ve diyabet, uyku apnesi veya yüksek tansiyon gibi obeziteye bağlı durumlarla mücadele eden kişiler bu prosedürle tam bir kilo verme dönüşümünden geçebilir.

Tıp alanında 50 yılı aşkın süredir gastrik bypass artık “altın standart” bir prosedür olarak kabul edilmektedir. 1993 Yılından itibaren karında 5 ila 6 küçük kesi yapılarak anestezi altında laparoskopik olarak yapılmaktadır. Cerrah, üst karnı zımbalayarak mideden küçük bir kese oluşturur. Kese daha sonra doğrudan ince bağırsağın “Roux Uzuv” adı verilen kısmına bağlanır.

Küçük kese, hastaların eskiden yedikleri miktarın sadece bir kısmını yemelerine izin verir. Baypas ayrıca vücudun hızlı sindirim ve daha az yağ üretimi ile besin emilim aşamasını atlamasına izin verir. Gastrik bypass, 100 kilodan fazla fazla kilodan kurtulmanıza ve belirli kalp rahatsızlıkları riskini azaltmanıza yardımcı olabilir.

”Roux-en-Y” veya Gastrik Bypass, en yaygın kilo verme ameliyatlarından biridir. Bu prosedür, morbid obeziteyi ve obezite ile ilgili birçok sorunu tedavi etmek için yapılır. Ayrıca diyabet, hipertansiyon, kardiyovasküler hastalık vb. Dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden diğer çeşitli tıbbi sorunların tedavisinde de yardımcı olur. Ameliyatın amacı gıda alımını sınırlamak ve vücuttaki yağ emilimini kısıtlamaktır. Kısıtlayıcı beslenme ve yiyeceklerin emilim bozukluğu, ameliyattan birkaç hafta veya ay sonra aşırı kilo kaybına yol açar.
Roux-en-Y gastrik bypass ya da  laparoskopik gastrik bypass ameliyatı olarak da bilinen prosedür, kilo kaybı için popüler bir cerrahi girişimdir. Bu prosedür, küçük bir mide kesesi oluşturmayı ve midenin çoğunu ve ince bağırsağın üst kısmını atlamak için ince bağırsağı yeniden yönlendirmeyi içerir.

Gastrik bypass ameliyatı ile kilo kaybı önemli olabilir, bu da genel sağlık ve yaşam kalitesinin iyileşmesine yol açabilir. Azaltılmış mide büyüklüğü ve sindirim sisteminin yeniden yönlendirilmesi, daha sağlıklı beslenme alışkanlıklarını teşvik eder ve hastaların sürdürülebilir kilo kaybına ulaşmalarına yardımcı olur.

Gastrik bypass ameliyatının faydaları olsa da, riskleri de vardır. Bazı potansiyel riskler arasında bant kayması, enfeksiyon, bağırsak tıkanıklığı ve ek ameliyatlara duyulan ihtiyaç sayılabilir. Hastalar bu prosedürü seçmeden önce yararları ve riskleri dikkatlice düşünmelidir.

Gastrik bypass ameliyatının maliyeti, coğrafi konum ve seçilen sağlık tesisi gibi faktörlere bağlı olarak değişir. Hastalar ameliyat öncesi ve sonrası bakım dahil toplam maliyeti sorgulamalı ve bilinçli bir karar vermek için finansman seçeneklerini veya sigorta kapsamını araştırmalıdır.

Gastrik bypass ameliyatının ardından hastalar sağlıklı beslenme alışkanlıklarını benimsemeli ve kilo kaybını desteklemek için yaşam tarzı değişiklikleri yapmalıdır. Buna porsiyon kontrolü, besin açısından yoğun yemek seçenekleri, düzenli egzersiz ve sağlık profesyonellerinden sürekli destek dahildir.

Gastrik bypass ameliyatının komplikasyonlarını ve yan etkilerini yönetmek hastanın refahı için çok önemlidir. Bunlar kanama, enfeksiyon ve bağırsak tıkanıklığını içerebilir. Bu sorunların hızlı bir şekilde tanımlanması ve yönetimi, en iyi sonuçlar için esastır.

Gastrik bypass ameliyatı adayları tipik olarak Vücut Kitle İndeksi (BKİ) belirli bir eşiğin üzerinde olan ve başarısız kilo verme girişimleri öyküsü olan bireyleri içerir. Uygunluk kriterleri ayrıca genel sağlık durumunu ve ameliyat için kontrendikasyon bulunmadığını da dikkate alabilir.

Gastrik bypass ameliyatının başarısında psikolojik destek çok önemli bir rol oynamaktadır. Hastalar, duygusal zorlukları, beden imajı endişelerini ele almak ve kilo kaybıyla ilgili yaşam tarzı değişiklikleriyle başa çıkmak için danışmanlık ve destek gruplarından yararlanabilir.

Gastrik bypass ameliyatı, tip 2 diyabetin yönetiminde umut verici sonuçlar göstermiştir. Kilo kaybı ve iyileştirilmiş metabolik kontrol, diyabet ilaçlarına olan ihtiyacı azaltabilir ve genel glisemik kontrolü iyileştirebilir.

Bazı durumlarda gastrik bypass ameliyatı, ilaç tedavisi veya davranış terapisi gibi diğer kilo verme tedavileriyle birleştirilebilir. Bu kapsamlı yaklaşım, kilo verme sonuçlarını optimize edebilir ve bireylerin hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olabilir.

Gastrik bypass ameliyatı geçirmiş ve önemli kilo kaybı elde etmiş kişilerden çok sayıda başarı öyküsü vardır. Bu hikayeler, bu prosedürü düşünen başkaları için ilham ve motivasyon görevi görür.

Devam eden araştırmalar ve klinik çalışmalar gastrik bypass cerrahisindeki ilerlemelere katkıda bulunmaktadır. Bu çalışmalar, cerrahi teknikleri iyileştirmeyi, hasta sonuçlarını iyileştirmeyi ve bu kilo verme müdahalesi için uygunluk kriterlerini genişletmeyi amaçlamaktadır.

Geleneksel Roux-en-Y gastrik bypass, mini gastrik bypass ve tek anastomoz gastrik bypass dahil olmak üzere çeşitli gastrik bypass prosedürleri mevcuttur. Her türün kendine özgü özellikleri ve faydaları vardır ve sağlık uzmanları, bireysel hastalar için en uygun seçeneği belirlemeye yardımcı olabilir.

Optimal cerrahi sonuçlar ve kapsamlı ameliyat sonrası bakım için akredite bir bariatrik merkez seçmek esastır. Akredite merkezler, hasta güvenliğini ve bakım kalitesini sağlayarak belirli standartlara uyar.

Sonuç olarak, gastrik bypass ameliyatı, önemli ve sürdürülebilir kilo kaybı arayan bireyler için uygun bir çözüm sunmaktadır.

Prosedürün kendisini, yararlarını ve risklerini, maliyetlerini ve finansman seçeneklerini, takip bakımını, uzun vadeli sonuçları, diğer bariatrik ameliyatlarla karşılaştırmayı, adaylık kriterlerini, psikolojik desteği, diyet ve yaşam tarzı değişikliklerini, komplikasyonları ve yan etki yönetimini, rolü anlayarak diyabet yönetimi, diğer tedavilerle kombinasyon, hasta başarısı hikayeler, devam eden araştırmalar, farklı prosedür türleri ve akredite obezite merkezlerini seçmenin önemi, hastalar bilinçli kararlar verebilir ve başarılı bir kilo verme yolculuğuna çıkabilir.

Sağlık hizmeti sağlayıcılarının uygun desteği ve kişisel bağlılığı ile gastrik bypass ameliyatı, obezite ile mücadele edenler için yaşamı değiştiren bir seçenek olabilir.

Obezite ve obezite ile ilgili diğer sağlık sorunlarına karşı koymak için üç tip obezite ameliyatı yapılır. Her biri gıda alımını sınırlamaya ve kilo kaybını sağlamak için mideyi değiştirmeye odaklanır. 

Gastrik Bypass ameliyati fiyatlari istanbul türkiye
art face
gastric bypass cost in turkey before aftergastric bypass price in turkey before after

Gastrik Bypass Ameliyatı (Roux-en-Y)

Gastrik bypass ameliyatı adayları tipik olarak Vücut Kitle İndeksi (BKİ) belirli bir eşiğin üzerinde olan ve başarısız kilo verme girişimleri öyküsü olan bireyleri içerir.

Uygunluk kriterleri içinde genel sağlık durumu ve ameliyat için kontrendikasyon bulunmadığı da dikkate alınabilir.

Roux-en-Y Gastrik bypass ameliyatı

”Roux-en-Y” Gastrik bypass ameliyatının alternatif Fransızca adıdır. Ameliyat, mideden doğrudan ince bağırsağa bağlanan küçük bir kese oluşturmayı içerir.  Midenin daha büyük bir kısmı, yiyeceğin kalın bağırsağa girmesini engellemek için zımbalanır ve böylece bir baypas oluşturulur. Yiyecekler kalın bağırsağa girmediğinde, besinler vücut tarafından tamamen emilmez. Bu nedenle daha az yersiniz ve vücutta daha az yağ üretilir.

Gastrik bypass kilo verme ve beslenme ameliyatı olsa da herkes bu işlem için uygun değildir. Şiddetli obeziteyi tedavi etmek için yapılır ve aşırı kiloları nedeniyle tıbbi olarak hasta olanlar için uygundur. Doktorlar, Vücut Kitle İndeksi (BKİ) 40’ın üzerinde olan biri morbid obez olduğunda gastrik bypass yapılmasını önerir. Vki’nizin 35 ile 40 arasında olması ve uyku apnesi, kalp hastalığı, tip 2 diyabet, yüksek tansiyon vb. İle mücadele etmeniz de önerilir.

Kilo verme ameliyatı, uzun vadede sağlığına özen göstermeye kendini adamış bireyler için uygun bir seçenektir. Madde bağımlılığı ve alkolizmle mücadele eden kişiler bu ameliyat için en iyi aday değildir. Sigara içenler ayrıca komplikasyon şansının yüksek olması nedeniyle gastrik bypass için en iyi aday değildir.

Gastrik bypass veya Roux-en-Y midenizi değiştirir, böylece işlerin normale dönmesi en az bir hafta veya daha uzun sürer. Komplikasyon olmadığından emin olmak için hastanın 2 ila 3 gün hastanede kalması gerekebilir. Ameliyattan sonraki ilk 1 veya 2 hafta boyunca kesinlikle sıvı bir diyet tüketmeniz istenecektir.

Bir veya iki hafta sonra katı yiyeceklere geçebilirsiniz, ancak yalnızca yulaf ezmesi, yulaf lapası, sebze püresi, meyve vb. Gibi yumuşak yiyeceklere geçebilirsiniz. İlk birkaç günde yorgunluk, bulantı, kusma, uyku güçlüğü, iştahsızlık, şişkinlik, ishal ve ruh hali değişimleri yaşamak normaldir. Bunlar sadece bir veya iki hafta sürer, ancak daha uzun süre devam ederse hemen doktorunuza görünmeniz önerilir.

İyileşmenizin herhangi bir komplikasyon olmadan normal olduğu göz önüne alındığında, bir ay sonra normal diyetinize geri dönebilirsiniz. Ameliyat, gıdanın vücutta emilim bozukluğu nedeniyle beslenme yetersizliklerine neden olabilir.

Doktorunuz büyük olasılıkla günlük beslenme gereksinimlerinizi karşılamak için vitamin ve mineral takviyeleri yazacaktır. Ameliyattan sonra reçete edilen takviyeler arasında günlük multivitaminler, kalsiyum, B-12 vitamini, D vitamini ve demir bulunur. Bazı beslenme yetersizlikleri ortaya çıkabileceğinden her 6 ayda bir kan testleri yapılması önerilir.

Sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz, ameliyatın etkilerini uzatmaya yardımcı olur ve kilodan uzak durmanıza yardımcı olur. Diyet ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olabilecek bir diyetisyeni düzenli olarak ziyaret etmeniz şiddetle tavsiye edilir. Bunun tam bir yaşam tarzı değişikliği olduğunu akılda tutmak önemlidir, bu nedenle psikolojik yardım istemek de size fayda sağlayabilir.

Roux-en-Y Gastric bypass in Istanbul Turkey
Mini Gastric Bypass Procedure in Istanbul Turkey

Gastrik Bypass operasyonu

Mide Kılıfı Ameliyatına çok benzeyen ancak daha az invaziv olan ve daha az zaman alan bir obezite cerrahisi türüdür. Midenin küçük bir kısmı ayrılır ve baypas tüplü küçük bir kese doğrudan ince bağırsağın alt kısmına bağlanır. Midenin hiçbir kısmı tamamen alınmadığı için geri dönüşümlü bir işlemdir.

Bununla birlikte, ciddi komplikasyon olasılığı nedeniyle mini gastrik bypass tersine çevrilmesi önerilmez. Ameliyattan sonraki 2 yıllık dönemde fazla kilonuzun yaklaşık% 60 ila% 70’ini kaybetmeyi bekleyebilirsiniz. Ameliyattan sonra sağlıklı beslenme alışkanlıkları ve günlük egzersiz yardımı ile sürekli kilo kaybı yaşanabilir.

Anestezi altında mini bir gastrik bypass ameliyatı yapılır, bu nedenle vücudun iyileşmesi biraz zaman alır. İyileşme süresi en az 3 hafta ila 6 hafta veya bazı durumlarda bir ay sürer. Bu dönemde fiziksel aktivite konusunda ekstra önlem alınması tavsiye edilir. İlk hafta doktorlar, vücuda çok fazla stres atmamak için hastalara sıvı bir diyet tüketmelerini tavsiye ediyor. İlk birkaç hafta içinde çok fazla kilo vermek normaldir, ancak doktorunuzu vücudunuzdaki değişiklikler hakkında güncel tutun. Güvenli bir şekilde iyileşmek için doktorunuz tarafından verilen ameliyat sonrası beslenme talimatlarına uymak önemlidir.

Gastik Bypass Paket Detayları

İstanbul’da Gastrik Bypass ameliyatı olmayı düşünüyor musunuz? İşte süreç hakkında bilmeniz gerekenler…

1. Adım : Bilgi için hasta temsilcisiyle iletişime geçme

Aşağıdaki konularda yardım almak için hasta danışmanımızla iletişime geçebilirsiniz:

 1. Vücut Kitle İndeksini (BMI) hesaplayın
 2. Sağlık geçmişiniz hakkında bilgi toplama
 3. Gastrik Bypass başta olmak üzere obezite ameliyatları hakkında detaylı bilgi alabilir ve kendinize en uygun seçeneği belirleyebilirsiniz.

Sağlık geçmişiniz deneyimli doktorlarımız tarafından titizlikle kontrol edildikten ve ameliyata onay alındıktan sonra tedavinizin sonraki aşamalarına geçebilirsiniz.

2. Adım – Havaalanında karşılama ve hastaneye yatış

İstanbul’a vardığınızda karşılama ekibimiz sizi havaalanında bekliyor olacak.

VIP transfer aracımız sizi arabayla sadece 5 dakika uzaklıktaki hastaneye götürecektir.

Hastaneye yatış, hastanede yapılması gereken ameliyat işlemleri gibi tüm detaylarla biz ilgileneceğiz.

Ameliyatınızla ilgili gerekli evrakları imzalamak için de yanınızda olacağız. Sağlığınız önceliğimizdir ve sizin için buradayız.

3. Adım – Testler ve doktorunuza danışma

Operasyona hazır olduğunuzdan emin olmak için aşağıdaki muayeneleri gerçekleştireceğiz:

 • Akciğer Röntgeni
 • Solunum fonksiyon testi
 • Kan testi
 • Elektrokardiyografi
 • Ultrason
 • Vücut kitle indeksi hesaplaması

Muayenelerinizin ardından psikiyatristler, dahiliye uzmanları ve anestezistler tarafından mülakata alınacaksınız.

4. Adım – Endoskopi ve gastrik bypass ameliyatı

Gerekli tüm tetkiklerin ardından ameliyata hazır olacaksınız. Gastrik Bypass ameliyatı, midenizin ve ince bağırsağınızın yediğiniz yemeği işleme biçimini değiştirerek kilo vermenize yardımcı olan bir kilo verme işlemidir. Ameliyat sırasında şunlar olur:

 • İşlem sırasında size genel anestezi verilecek, bu da sizi uyutacak ve acı çekmemenizi sağlayacaktır.
 • Cerrah karnınızda birkaç küçük kesi yapacak ve laparoskopu (içinde kamera bulunan ince, ışıklı bir tüp) ve diğer cerrahi aletleri yerleştirecektir.
 • Cerrah daha sonra bu aletleri kullanarak midenizin üst kısmında yaklaşık yarım ons yiyecek alabilecek küçük bir kesim yapacaktır. Bu, yediğiniz yiyecek miktarını azaltır ve kendinizi daha çabuk tok hissetmenizi sağlar.
 • Cerrah daha sonra ince bağırsağınızı kesecek ve onu yeni oluşturulan mide kesesine bağlayacaktır. Bu, yiyeceklerin ince bağırsağınızın bir kısmını atlamasına olanak tanır ve bu da vücudunuzun emdiği kalori ve besin miktarını azaltır.

Ameliyat genellikle yaklaşık 2-3 saat sürer ve çoğu hasta ameliyattan sonra iyileşmek için 3-4 gün hastanede kalır. Bu süre zarfında deneyimli sağlık personelimiz tarafından bakımınız yapılacak ve herhangi bir komplikasyon belirtisi açısından yakından takip edileceksiniz.

5. Adım – İyileşme süreci

Ameliyatınız tamamlandıktan sonra iyileşmek için birkaç gün hastanemizde kalacaksınız.

Hastanede kaldığınız süre boyunca aşağıdakiler gerçekleşecektir:

 • Ameliyattan sonra hissedebileceğiniz rahatsızlık veya ağrıyı hafifletmek için size ağrı kesici ilaç verilecektir.
 • Sağlık personelimiz yaşamsal belirtilerinizi kontrol edecek ve normal şekilde iyileştiğinizden emin olacak.
 • Kan pıhtılarını önlemek ve dolaşımı iyileştirmek için ayağa kalkıp hareket etmeniz teşvik edilecektir.
 • Bariatrik diyetisyenimiz size beslenme önerileri sunacak ve yeni bir diyete geçiş yapmanıza yardımcı olacaktır.

6. Adım – Anlaşmalı otelimizde konaklama

Anlaşmalı otelimiz şunları sağlar:

 • 5 yıldızlı konfor ve hizmet kalitesi ile konforlu bir konaklama.
 • 7/24 oda servisi ve internet erişimi.
 • Fiziksel ve zihinsel olarak iyileşmenize yardımcı olacak spa, spor salonu ve dinlenme tesisleri.

İstanbul’da Gastrik Bypass ameliyatı sağlığınızı iyileştirmenin ve daha sağlıklı bir yaşamın kapılarını açmanın güvenli ve etkili bir yoludur.

Daha sağlıklı bir yaşama ilk adımınızı atarken yanınızda olmaktan mutluluk duyacağız.

Gastrik bypass ameliyatında hangi cerrahi yöntem kullanılır?

Gastrik bypass da dahil olmak üzere obezite ameliyatlarının çoğu laparoskopik olarak gerçekleştirilir. Laparoskop, yüksek çözünürlüklü bir kamera ve ucunda ışık bulunan uzun, ince ve esnek bir tıbbi alettir. Cerrahlar, büyük kesiler yapmadan karın ve pelvik bölgedeki prosedürleri görselleştirmek ve gerçekleştirmek için laparoskopları kullanır. Laparoskopik gastrik bypassta, gastrik bypass gerçekleştirmek için karında birkaç küçük kesi yapılır.

Açık cerrahiye göre daha az doku hasarına, daha az ağrıya ve daha hızlı iyileşmeye neden olan daha minimal invazif bir yaklaşımdır. Gastrik bypass geleneksel olarak açık ameliyat yöntemiyle de yapılabilmektedir. Ancak, başka seçeneğin bulunmadığı daha karmaşık durumlarda daha uygulanabilir.

Gastrik Bypass Ameliyatı Fiyatları Nedir?

Gastrik bypass ameliyatının maliyeti dünyanın farklı bölgelerinde farklılık göstermektedir. Şu anda ABD’de gastrik bypassın maliyeti 18.000 ile 25.000 dolar arasında değişiyor. Bu ameliyatın AB ve Almanya’daki ortalama maliyeti yaklaşık 8000 € ile 10.000 € arasındadır. Bu işlemin Türkiye’deki ortalama maliyeti 3.500 ila 5.000 dolar arasında olup, dünyaya göre oldukça makul bir rakamdır.

Sağlığınız hayatınızın en büyük varlığıdır, dolayısıyla ona yatırım yapmak yapabileceğiniz en iyi şeydir. İstanbul, bariatrik cerrahi konusunda uzmanlaşmış çok sayıda klinik ve hastaneye ev sahipliği yapmaktadır. Her yıl binlerce hasta bariatrik prosedürlerden geçiyor ve bu arada sağlıkları ve görünümleri iyileşiyor. Siz de sağlığınızı dönüştürmek ve güveninizi artırmak istiyorsanız, İstanbul ihtiyaçlarınızı karşılamak için ideal bir lokasyon.

Gastrik Bypass Ameliyatı Riskli midir?

Her cerrahi işlemde olduğu gibi gastrik bypass da bazı riskler ve komplikasyonlar taşır. Nadir de olsa işlem sonrasında enfeksiyon, kan pıhtılaşması, kanama ve sızıntı gibi komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Gastrik bypass sonrasında vücutta besinlerin emiliminin bozulması nedeniyle yetersiz beslenme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Başta kalsiyum, demir ve B vitamini olmak üzere ciddi vitamin ve mineral eksiklikleri olabilir. Günlük beslenme ihtiyaçlarınızı karşılamak için hayatınız boyunca multivitamin takviyesi almak zorunda kalabilirsiniz.

Stoma stenozu ameliyattan sonra ortaya çıkabilecek ciddi bir durumdur. Mide ile bağırsak arasındaki yeni açıklığın sıkılaştırılmasını ve daraltılmasını içerir. Yedikten veya içtikten kısa bir süre sonra kusma eşlik eder ve şiddetli mide bulantısına da neden olabilir. Ameliyattan sonra ortaya çıkması muhtemel diğer riskler arasında Dumping Sendromu ve Peritonit yer alır.

Tüp mide ameliyatı mı, gastrik bypass mı?

Bariatrik ameliyatlar, tüp mide ve gastrik bypass modern tıpta kilo vermek için en sık uygulanan prosedürlerdir. Çoğu zaman alternatif olarak görülürler ve hastanın tıbbi durumuna ve yaşına göre bunlardan biri tavsiye edilir.

Genel olarak, gastrik bypass daha karmaşık bir prosedür iken gastrik tüp basit, tek adımlı bir prosedürdür. Bununla birlikte, gastrik bypass daha hızlı ve daha anlamlı kilo kaybına neden olurken, gastrik tüp orta düzeyde sonuçlar verir ve metabolizma üzerinde daha az etkiye sahiptir.

Gastrik bypass, leptin düzeylerini ve ghrelin hormonunu değiştirerek vücutta daha önemli hormonal değişiklikler üretir. Her ikisi de vücut ağırlığını ve iştahı etkiler.

Tüp mide ameliyatı, daha az komplikasyona sahip, daha basit bir işlemdir; gastrik bypass ise çeşitli komplikasyonlara neden olabilir. Ancak son çağrı mutlaka doktorunuza ait olmalıdır çünkü sağlığınızı en iyi analiz edebilecek kişiler onlardır.

doctor patient FAQ dixi health

Gastrik Bypass Ameliyatı SSS

Gastrik bypass ameliyatı ile ilgili en sık sorulan sorular şunlardır:

Gastrik bypass ameliyatına uygun olabilmek için sağlık profesyonellerinin belirlediği kriterleri karşılaması gerekir. Beden Kitle İndeksi (BMI), kişinin uygunluğunu belirleyen birincil faktördür. BMI’nın 40’ın üzerinde olması gastrik bypass için standart kriterdir ancak eğer birisi diyabet, hipertansiyon ve kardiyovasküler hastalık gibi ciddi durumlarla mücadele ediyorsa 35 ila 39 BMI da düşünülebilir.

Komplikasyonları önlemek amacıyla ciddi tıbbi durumları dışlamak için 60 yaşın üzerindeki kişiler kapsamlı bir şekilde değerlendirilmelidir. Genel olarak bu işlem, ameliyatsız yöntemlerle kilo veremeyen ve ciddi tıbbi sorunlarla mücadele eden obez kişiler için uygundur.

Alkol, gastrik bypass ameliyatı geçiren kişiler için büyük bir hayır-hayırdır. Ameliyattan sonra en az 6 ay alkol kullanılmaması tavsiye edilir.

Gastrik bypass operasyonunun süresi, cerrahi tekniğe ve vakanın karmaşıklığına bağlıdır. Laparoskopik gastrik bypass genellikle ortalama 2 ila 3 saat sürer. Açık cerrahi, çeşitli cerrahi karmaşıklıklardan dolayı bundan daha uzun sürebilir.

Gastrik bypass, sindirim sistemini aşırı kilo verecek şekilde değiştirmeyi içeren tıbbi bir kilo verme prosedürüdür. İşlem, midenin küçültülmesini ve malabsorbsiyon için ince bağırsağın atlanmasını içerir. Doktorlar bu ameliyatı laparoskopik ve geleneksel olarak açık vücut tekniğiyle yapmaktadır. Küçük kesilerin yapıldığı laparoskopik yöntem artık daha yaygın olup, daha hızlı iyileşme ve daha az ağrı sağlar.

Kişiden kişiye farklılık gösterir ancak gastrik bypass ameliyatı ile fazla kilolarınızın %50 ila %60’ını verebilirsiniz. Ameliyattan sonra hastanın sağlıklı beslenmesi ve egzersiz yapması durumunda ilk 10-12 ayda kiloların büyük bir kısmı kaybedilir. 3 yıla kadar kilo vermeye devam edebilirsiniz.

Obezite ve diğer ciddi sağlık sorunlarıyla mücadele edenler için gastrik bypassın sayısız avantajı vardır. Sadece aşırı kilolarınızı kaybetmekle kalmaz, aynı zamanda diyabet, yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve uyku apnesi gibi diğer rahatsızlıklarınız da önemli ölçüde iyileşir. Bu ameliyatın birçok psikolojik faydası da vardır. Hasta kilo verdikçe benlik saygısı, benlik imajı, kaygı ve depresyon gibi sorunlar dramatik bir şekilde iyileşebilir.

Evet, gerçekten yapabilirler. Gastrik bypass, hastaların aşırı kilo vermesini sağlayarak hastalığı iyileştirebilir veya çoğu durumda ortadan kaldırabilir. Doktorlar, tip 2 diyabetli ve vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan kişiler için bariatrik ameliyatları önermektedir. Ameliyat, vücuttaki insülin seviyelerini etkileyen açlık hormonlarınızı değiştirir. İnsülin direncini büyük ölçüde artırır ve vücuttaki kan şekeri seviyesini düşürür.

Gastrik bypass ameliyatı, obezite ve obeziteyle ilişkili diğer birçok sorunun tedavisinde etkili bir prosedürdür. Ameliyat, aşırı kilo vermenin yanı sıra Tip 2 diyabet, yüksek tansiyon, obstrüktif uyku apnesi ve kalp hastalığı gibi ciddi durumların hafifletilmesine ve azaltılmasına da yardımcı olur.

Gastrik bypass oldukça yaygın ve nispeten güvenli bir kilo verme prosedürüdür. Ancak her ameliyatta olduğu gibi bariatrik cerrahi sonrası da birkaç komplikasyon bariatrik cerrahi sonrası komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Potansiyel risklerden bazıları enfeksiyonlar, kanama, kan pıhtıları, anastomoz sızıntıları, dumping sendromu ve peritonit (iç iltihap) içerir.

Gastrik bypass ameliyatının maliyeti bölgeden bölgeye farklılık göstermektedir. Ameliyat, Türkiye’de İngiltere ve ABD’ye göre %70 daha ucuzdur.

roux en y mide ameliyatı fiyatları istanbul türkiye
mini gastrik bypass ameliyatı fiyatları istanbul türkiye
liposuction ameliyatı fiyatları istanbul türkiye
Biliopankreatik Diversiyon Mide Cerrahisi fiyat istanbul türkiye