dixi health logo n

Dixi Health - Şartlar Koşullar

Dixi Health web sitesini ziyaret etmeden önce lütfen aşağıdaki Hüküm ve Koşulları dikkatlice okuyun. Bu koşullar, Dixi Health ile kullanıcılar arasında yasal bir sözleşme oluşturur.

Genel Terimler

Bu belge Dixi Health’i müşterilerine medikal turizm hizmetleri sağlayıcısı olarak temsil etmektedir. Bu hüküm ve koşullar, sağlık turizmi paketlerini ve hizmetlerini kullanırken müşterilerin uyması gereken hüküm ve koşulları belirler. Bu hüküm ve koşullar danışmanlık, arabuluculuk, hizmetler, yan hizmetler ve gelecekteki tüm sözleşmeler için de geçerlidir.

Arabuluculuk

DixiHealth, seyahat rezervasyonları, otel rezervasyonları ve kliniklerdeki tıbbi sağlayıcılarla randevular gibi müşteriler için ulaşım ve organizasyon hizmetlerine aracılık eder.

Sözleşme kapsamında sadece yukarıda belirtilen arabuluculuk hizmetleri verilmektedir. Bireysel davalar için açık yazılı bir anlaşma olmadan herhangi bir ek hizmet sağlanamaz.Müşteri, çevrimiçi sipariş talebini imzalayarak veya tıklayarak siparişini verir. Ayrıca bize posta makbuzunu göndererek sipariş verebilir.

Siparişin kabulü tarafımızca yazılı olarak onaylanır. Onay e-posta ile de sağlanabilir.

Siparişin kabul edilmesiyle, müşterinin bize müşteri tarafından sağlanan bir nakliye hizmetini veya yolculuğun performansıyla ilgili diğer herhangi bir hizmeti sağlamamızı emrettiği sözleşme imzalanır.

Müşterinin siparişini veya rezervasyon siparişini vermesi için en fazla 10 günü vardır. Rezervasyonu bu süre içinde yazılı olarak veya e-posta ile onaylamazsak, müşteri artık siparişe bağlı değildir.

Tüm tıbbi ve tıbbi başvurular, ilgili servis sağlayıcılar tarafından yapılan ayrıntılı incelemelerden sonra yerinde reddedilebilir. Böyle bir durumda müşteri o zamana kadar katlanılan laboratuvar, muayene, konaklama vb. Masrafları ödemekle yükümlüdür.

Yerleşim

Müşteri rezervasyon onayını almak ve doğruluğunu kontrol etmekle yükümlüdür. Hata veya sapmalara ilişkin yazılı bildirim, rezervasyon onayının alınmasından sonraki üç günlük bir süre içinde yapılmalıdır. Üç günlük sürenin bitiminden sonra yapılan hata veya sapma bildirimleri dikkate alınmayacaktır. Gecikmeler, özellikle hatalıysa, sözleşmeden çekilme hakkı vermez. Uçak biletleri müşteriye posta veya e-posta ile gönderilecektir. İstisnai durumlarda biletler havaalanı kontuarına yatırılabilir. Posta yoluyla kaybedilen biletlerin sorumluluğu hariçtir. Müşteri gerekli seyahat belgelerinden sorumludur ve giriş şartlarına uygun belgeleri sağlamakla yükümlüdür.

Peşinat, rezervasyon onayını aldıktan sonraki 10 gün içinde banka havalesi ile yapılmalıdır. Peşinat seyahat fiyatına yansıtılacaktır. Peşinat zamanında ödenmezse, rezervasyon geçerli iptal ücretleri üzerinden iptal edilebilir. Kalan bakiye kalkıştan 10 gün önce ödenmelidir.

Ödeme yapılmazsa, belgeleri teslim etme yükümlülüğümüz yoktur. Müşteriye ek süre verilebilir, ancak ödeme ek süre içinde yapılmazsa seyahat sözleşmesinden çekilme veya tazminat talep etme hakkımız vardır.

İptal yazılı veya e-posta ile bildirilmelidir.

İptal masrafları:

  • kararlaştırılan ameliyat tarihinden 30 gün öncesine kadar% 10,
  • kararlaştırılan ameliyat tarihinden 14 gün öncesine kadar% 20,

Kararlaştırılan randevu tarihinden 7 gün öncesine kadar kararlaştırılan toplam maliyetlerin% 30’una kadar.

Rezerve edilmiş ve onaylanmış bir seyahatin yeniden rezervasyonu ancak otel veya tur operatörü bu özel hükümleri sağlamadığı sürece rezervasyondan çekilerek ve aynı zamanda başka bir seyahat için yeniden rezervasyon yapılarak mümkündür.

Transfer masrafları, ilgili otel veya tur operatörünün koşullarına göre belirlenir.

Seyahat iptal sigortası yaptırmanız tavsiye edilir.

Nihai Hükümler

Bu feragatnamenin yasal geçerliliği

Beyanın herhangi bir kısmı yasal veya doğru değilse, diğer kısımların geçerliliği etkilenmez.

Önceden haber vermeden uyarı yok.

İhlal durumunda, maliyet notu olmadan bilgi istenir, rahatsız edici içerik derhal kaldırılır.

Önceden haber verilmeksizin yapılan masraflar reddedilir, ihlal durumunda karşı dava açılabilir.

Feragatname Ocak 2024’ten itibaren geçerlidir.

Para İade Garantisi Şartları:

  • Tedavi sonucunun beklentileri karşılamaması durumunda geri ödeme talebi için hasta memnuniyetsizliği yeterli değildir.
  • İstenen işlem sonucu beklentileri karşılamıyorsa, ücretsiz bir takip işlemi düşünülebilir.

Onarım reddedilirse para iade garantisi geçerli değildir.

  • Teknik bir hatayı kanıtlamak gerekir.
  • Sadece tıbbi arıza durumunda operasyon masrafları iade edilecek, diğer masraflar geri ödenmeyecektir.