dixi health logo n
dental implant istanbul turkey cost
Sağlık yolculuğunuza İstanbul'da başlayın!..

İstanbul'da Ortodonti Tedavisi

Özel bir diş hekimliği dalı olan ortodonti, diş ve çene yanlış hizalamaları ve düzensizlikleri ile ilgili sorunları belirlemeye, önlemeye ve düzeltmeye kendini adamıştır. Ortodonti Tedavisi alanında uzmanlaşmış ortodontistler öncelikle dişlerde ve çene hizasında anormallikler olan maloklüzyonları ele alırlar. Hem işlevsel hem de estetik açıdan hoş sonuçlar elde etmek için diş telleri, şeffaf hizalayıcılar ve tutucular dahil olmak üzere bir dizi ortodontik cihaz kullanırlar.

Ortodontinin temel amacı doğru diş hizalaması, dengeli bir ısırık ve gelişmiş yüz uyumu sağlamaktır. Ortodontik tedavi için her hastanın kendine özgü diş yapısı dikkatle değerlendirilir ve aşırı ısırıklar, az ısırıklar, kalabalık dişler veya boşluklar gibi belirli endişeleri gidermek için bireyselleştirilmiş tedavi planları oluşturulur.

Fortune Business Insights’ın raporuna göre, Türk ortodonti piyasa değerinin 2021’de 62,2 Milyon ABD Doları olduğu tahmin ediliyor. Sektörün gelir açısından 2029 yılına kadar 358,9 Milyon ABD Doları değerinde olduğu söyleniyor ve tahmin döneminde (2022-2029)% 24,4’lük bir cagr’de büyümeye hazırlanıyor.

Ortodonti, maloklüzyon olarak da bilinen dişlerin ve çenelerin yanlış hizalanmalarını teşhis eden ve tedavi eden diş hekimliği dalıdır. Ortodonti uzmanı olan ortodontistler bu düzensizlikleri düzeltmek için çeşitli teknikler kullanırlar. Diş telleri, şeffaf hizalayıcılar ve tutucular ortodontik tedavide kullanılan yaygın ortodontik cihazlardan bazılarıdır. Bu teknikler sadece gülümsemenin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda yanlış hizalanmış dişlerle ilişkili boşluklar ve diş eti hastalığı gibi sorun riskini de azaltır. Genel olarak ortodonti, uyumlu, işlevsel ve estetik açıdan hoş bir gülümsemeyle sonuçlanır. İyi bir gülümseme insana özgüven verir.

Ortodontik Tedavi: Düz ve Sağlıklı Bir Gülümsemeye Ulaşmak

Gülüşünüzü iyileştirmek ve yanlış hizalanmış dişleri düzeltmek istiyorsanız ortodontik tedavi, düz ve sağlıklı bir gülüş elde etmenize yardımcı olacak çeşitli seçenekler sunar. Ortodontik diş telleri, Invisalign, şeffaf hizalayıcılar ve diğer teknikler dahil olmak üzere diş telleri, diş düzensizliklerini etkili bir şekilde giderebilir ve uzun süreli sonuçlar sağlayabilir.

Ortodontik diş telleri, dişlerin yanlış hizalanmasını düzeltmek için popüler bir tedavi seçeneğidir. Dişleri kademeli olarak uygun konumlarına kaydırmak için birlikte çalışan braketler, teller ve bantlardan oluşurlar. Geleneksel diş telleri oldukça etkilidir ve çarpık dişler, aşırı kalabalık, aşırı ısırıklar, alt ısırıklar, çapraz ısırıklar ve daha fazlası gibi sorunları giderebilir.

Daha gizli bir seçenek arayanlar için Invisalign ve clear hizalayıcılar mükemmel alternatiflerdir. Bu şeffaf, çıkarılabilir hizalayıcılar diş düzleştirme için daha estetik bir çözüm sunar. Invisalign, giyildiğinde neredeyse görünmez olan bir dizi özel yapım hizalayıcıyı içerir. Şeffaf hizalayıcılar benzer şekilde çalışır ve görünür diş tellerine ihtiyaç duymadan kademeli diş hareketi sağlar.

Ortodontik tedavi, kozmetik iyileştirmelerin ötesinde sayısız fayda sağlar. Dişlerinizi düzleştirmek, ısırık hizalamasını iyileştirerek, diş çürümesi ve diş eti hastalığı riskini azaltarak ve uygun ağız hijyenini korumayı kolaylaştırarak genel ağız sağlığınızı iyileştirebilir. Ek olarak, düzgün hizalanmış dişler konuşma sorunları, çene ağrısı ve diş yüzeylerindeki anormal aşınma gibi sorunları hafifletebilir.

Ortodontik tedavinin maliyeti, diş durumunun ciddiyeti, seçilen tedavi türü ve coğrafi konum dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olarak değişir. En uygun tedavi planını belirlemek ve ilgili maliyetleri tartışmak için bir ortodontik uzmana danışmak önemlidir. Birçok diş sigortası planı ortodontik tedavi masraflarının bir kısmını da karşılar.

Ortodontik tedavi sadece çocuklar ve gençlerle sınırlı değildir. Daha fazla yetişkin gülümsemelerini ve diş sağlığını iyileştirmek için ortodontik düzeltme arıyor. Yetişkin ortodonti, özellikle olgun hastalar için tasarlanmış tedavi seçenekleriyle giderek daha popüler hale gelmiştir. Küçük yanlış hizalamaları veya daha karmaşık sorunları düzeltmek olsun, ortodontik uzmanlar tedavi planlarını yetişkin hastaların benzersiz ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde uyarlayabilirler.

Bireysel tercihlere ve ihtiyaçlara uyacak şekilde farklı tipte diş telleri mevcuttur. Örneğin seramik diş telleri, doğal diş rengiyle uyum sağlayarak geleneksel metal diş tellerine kıyasla daha az fark edilir hale getirir. Lingual diş telleri dişlerin arkasına takılarak daha gizli bir tedavi seçeneği sunar.

Ortodontik tedaviyi tamamladıktan sonra, hizmetliler elde edilen sonuçların korunmasında çok önemli bir rol oynarlar. Tutucular, dişlerin orijinal konumlarına geri kaymasını önleyerek uzun vadeli başarı sağlar. Ortodontistiniz, tutucuların ne sıklıkta takılacağı ve onlara nasıl uygun şekilde bakılacağı konusunda rehberlik edecektir.

Ortodontik prosedürler için tedavi süreci ve zaman çizelgesi, vakanın karmaşıklığına ve seçilen tedavi yöntemine bağlı olarak değişir. Genel olarak ortodontik tedavi, ilk konsültasyon, tedavi planlaması, cihaz yerleştirme, ayarlama randevuları ve tedavi sonrası bekletme dahil olmak üzere birkaç aşamayı içerir. Tedavi süresi, bireysel faktörlere bağlı olarak birkaç aydan birkaç yıla kadar değişebilir.

Sonuç olarak ortodontik tedavi, dişlerin düzeltilmesi ve ısırıkların düzeltilmesi için etkili çözümler sunmaktadır. İster geleneksel diş telleri, Invisalign, şeffaf hizalayıcılar veya diğer seçenekleri tercih edin, ortodontik tedavi önemli estetik ve ağız sağlığı yararları sağlayabilir. Bir ortodontik uzmana danışmak, özel ihtiyaçlarınız için en uygun tedavi planının belirlenmesine yardımcı olacak, kendinden emin bir gülümseme ve gelecek yıllarda daha iyi diş sağlığı sağlayacaktır.

Ortodontik tedavi, dişlerinde çapraşıklık, çenede çarpıklık veya ısırma bozuklukları olan bireylerde uygulanır. Ortodontik tedavi hem çocuklar hem de yetişkinler için mevcuttur ve hem ağız fonksiyonunu iyileştirebilir hem de estetik kaygıları giderebilir.

Ortodontik tedavide metal braket ve tellerin kullanıldığı geleneksel braketler, şeffaf braketlerin kullanıldığı seramik braketler, diş arkasına yerleştirilen lingual braketler ve invisalign gibi şeffaf çıkarılabilir seçenekler bulunmaktadır.

ortodonti tedavisi fiyatları istanbul türkiye
art face
Orthodontic Treatment BeforeOrthodontic Treatment After

Ortodontik tedavinin adımları nelerdir?

Ortodontik tedavi genellikle aşağıdaki adımları içerir:

Ortodontist ağız sağlığınızı değerlendirir, röntgen çeker ve tedavi hedeflerini belirler.

Değerlendirmeye dayanarak ortodontist, diş telleri, hizalayıcılar veya diğer cihazları içerebilen özelleştirilmiş bir tedavi planı geliştirir.

Seçilen yönteme bağlı olarak dişlere diş telleri takılır veya dişlerinizi kademeli olarak istenen konuma kaydıran şeffaf hizalayıcılar takmaya başlarsınız.

Diş tellerini sıkmak veya yeni hizalayıcı setlerini takmak için tedavi boyunca düzenli takip randevuları planlanır. Düzenli iyileşme için ortodontist tarafından izleneceksiniz.

Dişler istenen hizalamaya ulaştığında, diş telleri çıkarılır. Bazı durumlarda, hastalar sonuçları korumak için tutuculara geçer.

Sonuçların istikrarını sağlamak için periyodik takip ziyaretleri yapılır.

Ortodonti tedavisi yöntemleri nelerdir?

Geleneksel metal veya modern seramik diş telleri, dişleri kademeli olarak istenen konuma kaydırmak için braketler ve teller kullanır.

Invisalign gibi şeffaf, çıkarılabilir hizalayıcılar, hafif ila orta dereceli yanlış hizalamalar için uygun, diş tellerine gizli bir alternatif sunar.

Diş telleri veya hizalayıcı tedavisinden sonra, tutucular dişlerin düzeltilmiş pozisyonunu korumaya ve nüksetmeyi önlemeye yardımcı olur.

Bu cihazlar, süt dişleri erken kaybedildiğinde kalıcı dişler için alanın korunmasına yardımcı olur.

Çene yanlış hizalamaları için kullanılan bu cihazlar, çenenin uygun hizaya getirilmesine yardımcı olur.

Bu cihazlar, kalabalık veya çapraz ısırma gibi sorunları düzeltmek için üst çeneyi genişletir.

Harici cihazlar büyümeyi kontrol etmeye ve üst çene veya azı dişlerinin konumunu ayarlamaya yardımcı olur.

Orthodontic Treatment Costs Istanbul
orthodentic supllies cost

Ortodonti tedavisinin maliyeti nedir?

Ortodonti tedavisinin maliyeti, vakanın karmaşıklığı, kullanılan ortodontik cihazların türü ve coğrafi konumu dahil olmak üzere büyük ölçüde değişebilir. Ortalama olarak, geleneksel metal diş telleri 3.000 ila 7.500 ABD Doları arasında değişebilirken, Invisalign gibi net hizalayıcılar 4.000 ila 9.000 ABD Doları arasında değişebilir.

Bununla birlikte, Türkiye’deki parantezlerin ortalama maliyeti 600 $ ile 2.500 $ arasındadır ve bu, ABD veya Avrupa ‘dan önemli ölçüde düşüktür. Elbette kullanılan aparat tipine ve tedavinin gerekliliklerine bağlı olarak bu fiyatlar artabilir. Bununla birlikte, Türkiye’de mevcut olan dişhekimliği hizmetlerinin kalitesi ve başta İstanbul olmak üzere ülke şehirlerinin sunduğu cazibe merkezlerinin zenginliği göz önüne alındığında, Türkiye’de ortodontik tedavi çok uygundur.

Ortodontik tedavi sırasında İstanbul'u keşfedin!

Ortodontik tedaviler için tercihiniz İstanbul ise, randevunuzu nasıl planlayacağınıza dair bir kılavuz:

1. Adım: Bizimle iletişime geçin ve bilgilerinizi paylaşın!

Süreci başlatmak için bize ulaşın ve bilgilerinizi verin.

Ekip üyemiz, iletişim bilgileri ve tıbbi geçmişiniz de dahil olmak üzere bilgilerinizi not edecektir.

WhatsApp veya e-posta yoluyla paylaşmanızı isteyeceğimiz testler bunlar:

 1. Kapsamlı diş muayenesi
 2. Rastgele kan şekeri testi (gerekirse)
 3. Diş röntgenleri (gerekirse)

Adım 2: İstanbul’a varış ve hastaneye giriş

Doktorlarımız test sonuçlarınızı inceledikten sonra, uçuş rezervasyonunuzu yapmanıza ve güzergahınızı planlamanıza yardımcı olacağız.

Varış havalimanınız ne olursa olsun, sizi almak ve otelinize transfer etmek için orada olacağız.

Sorunsuz bir yolculuk sağlamak için otel transferlerinizi de ayarlayacağız.

Adım 3: Ameliyat öncesi değerlendirme 

Otele ulaştıktan sonra doktorlarımız sizi karşılayacak ve güvenlik için ek testler yapacaktır.

İşte ameliyat öncesi testler:

 1. Kan şekeri kontrolü (gerekirse)
 2. Periodontal muayene
 3. Profilaktik Antibiyotikler

Adım 4: Cerrahi Prosedür

Diş hekiminizin onayladığı tedavi sürecinizin başlaması.

Adım 5: İyileşme süreci

Ameliyattan sonra gözlem için kısa bir hastanede kalış gerekebilir.

Bu, refahınız için ihtiyati bir önlemdir.

Doktorla bir takip randevusuna ihtiyacınız olabilir.

Adım 6 : Fiyata dahil paket detayları

 1. İlk Testler
 2. İlk Muayene
 3. Ortodontik Tedavi
 4. Takip Muayeneleri
 5. Tedavi sonrası hastanede kalış (gerekirse)
 6. Otel ve hastane arası VIP transferleri
 7. 2-3 gün otel konaklama

Yaygın ortodontik sorunlar nelerdir?

 1. Çarpışma: Çenede yeterli alanın olmaması nedeniyle dişler üst üste gelebilir veya çarpık olabilir.
 2. Boşluk: Çenedeki aşırı boşluk nedeniyle dişler arasındaki boşlukları veya boşlukları ifade eder.
 3. Overbite: Üst ön dişlerin alt ön dişlerle aşırı örtüşmesi sonucu oluşan kötü görünümü ifade eder.
 4. Alt kapanış: Alt ön dişler üst ön dişlerin ötesine uzanır.
 5. Çapraz kapanış: Isırma sırasında üst dişlerin bir kısmı alt dişlerin içine oturur.
 6. Açık kapanış: Dişler kapalıyken üst ve alt dişler birbirine değmez ve aralarında boşluk oluşur. Bu da yemek yeme sırasında fonksiyon bozukluklarına ve arka dişlerde aşınmaya neden olur.
 7. Alt kapanış: Üst ve alt dişler kapandığında alt dişler üst dişlerin üzerine çıkarak alt kapanış sorunu yaratır. Yüz profilini etkileyerek ısırma ve çiğneme güçlüğüne neden olabilir.
 8. Dişlerin orta hat kayması: Üst ön dişlerin merkezi, alt ön dişlerin merkezi ile aynı hizada değildir.
 9. Overjet (Ön Dişlerin Çıkıntısı): Üst ön dişler çok fazla öne doğru çıkıntı yapar ve alt dişleri örter.
 10. Anormal Erozyon: Anormal patlama, diş eti çizgisinden çıkan dişin yanlış konumlandırılmasıdır. Bu da impaksiyon veya ektopik patlama gibi sorunlara yol açabilir. Bunun nedenleri arasında genetik veya yetersiz çene alanı yer alır.

Diş teli varken dişlerinizin bakımını nasıl yapıyorsunuz?

Ortodontik tedavinizin başarısını garantilemek için diş tellerinizin bakımı çok önemlidir.

Şu yönergeleri izleyin:

 1. Ağız Hijyeni: Her yemekten sonra ve yatmadan önce dişlerinizi fırçalayın. Yumuşak kıllı bir diş fırçası ve florürlü diş macunu kullanın. Braketlerin, tellerin çevresini ve dişlerinizin arasını temizlemeye ekstra özen gösterin.
 2. Diş ipi kullanmak: Diş teli kullanıldığında diş ipi kullanmak daha zor hale gelir ancak çok önemlidir. Dişlerinizin arasını ve tellerin altını temizlemek için diş ipi kullanın. Diş hekiminiz ek temizlik için diş arası fırçası da önerebilir.
 3. Diş Kontrolleri: Ortodontistinizin sizin için hazırladığı düzenli diş kontrollerine gidin.
 4. Diyet Seçimleri: Diş tellerine zarar verebilecek yapışkan ve sert yiyeceklerden kaçının. Diş çürümesini önlemek için şekerli atıştırmalıkları ve içecekleri sınırlayın.
 5. Ortodontik Ağda: Diş tellerinin yanaklarınızın veya dudaklarınızın iç kısmına sürtünmesinden kaynaklanan rahatsızlıkları hafifletmek için ortodontik ağda kullanın.
 6. Ortodontistinizin Talimatlarını Takip Edin: Ortodontistinizin talimatlarını dikkatle izleyin. Planlanan ayarlamalara katılın ve sorunları veya arızaları hemen bildirin.
doctor patient FAQ dixi health

Ortodonti Tedavisi SSS

Ortodontik diş telleri, özellikle ayarlama veya yerleştirmeden sonraki ilk günlerde rahatsızlığa neden olabilir. Bu rahatsızlık sıklıkla baskı veya acı hissi olarak tanımlanır ve geçicidir. Ağzınız diş tellerine alıştıkça rahatsızlık genellikle azalır.

Tedavi sonrasında, sonuçları korumak için genellikle bir tutucu önerilir. Tutarlı tutucu kullanımı dişlerin kaymasını önlemeye yardımcı olur.

Hayır, yetişkinler de dahil olmak üzere her yaştan insan için ortodontik tedavi yapılabilir.

Bir uyum dönemi olmasına rağmen, modern ortodontik seçenekler nispeten normal bir yaşam tarzına izin verir. Ortodontistinizin talimatlarıyla normal hayatınıza kolayca devam edebilirsiniz.

Evet, diş telleriniz varken ortodontistinizi düzenli olarak görmeye devam etmeniz önemlidir. Düzenli diş kontrolleri, diş teli işlemi boyunca dişlerinizin ve ağız sağlığınızın sağlıklı kalmasını sağlar.

Bağlandıkları dişler ve çene kemikleri güçlü ve sağlam yapılardır, bu nedenle istenen değişiklik uzun sürede iyi bir sonuç verir.

Diş implantları doğrudan hareket ettirilemeyen parçalardır, ancak implantlar zaten doğru pozisyondaysa, çevreleyen dişleri hareket ettirmek için sabit bir tel veya net bir hizalama sistemi (örneğin Invisalign) kullanılabilir.

Ortodontik tedaviler genel olarak güvenli ve etkili olsa da bazı riskleri ve olası sorunları da beraberinde getirebilir.

 1. Diş çürüğü ve diş eti sorunları
 2. Geçici ağız yaraları
 3. Kök rezorpsiyonu (diş kökleri kısalabilir)
 4. Çene ağrısı
 5. Konuşma güçlükleri
 6. Alerjik reaksiyonlar

Ortalama olarak ortodontik tedavi birkaç aydan birkaç yıla kadar sürebilir. Ortodontik tedavinin süresi bireyin ortodontik durumuna, seçilen tedavi yöntemine ve bireysel tepkiye bağlıdır. Geleneksel diş telleri genellikle yaklaşık 18 ay ila 3 yıl kadar takılır, ancak süre değişebilir. Invisalign gibi şeffaf plaklarla tedavi vakaya bağlı olarak yaklaşık 6 ay ile 2 yıl kadar sürebilir.

Periodontics istanbul turkey
Diş Profilaksisi önleyici tedavi fiyatları dixi
diş implantı fiyatlari istanbul türkiye
diş dolgusu fiyatları istanbul türkiye dixi