dixi health logo n
dental implant istanbul turkey cost
Sağlık yolculuğunuza İstanbul'da başlayın!..

İstanbul'da Kanal Tedavisi (Endodonti)

Diş hekimliğinin branşlarından biri olan endodonti genel olarak diş ağrısı, diş hastalıkları ve enfeksiyonların tespiti ve tedavisi ile ilgilenmektedir. Kelimenin anlamı Yunancadan gelmektedir. “Endo” iç, “odont” ise diş anlamına gelir. Bu da endodontolojinin dişin iç kısmı ile ilgili olduğunu göstermektedir. Endodontoloji, dişin içindeki yumuşak doku olan “diş özü”nü inceler, tedavi eder ve korur.

Endodontik tedavi yöntemlerinde diş pulpasının bulunduğu kök kanalları özel aletler ve solüsyonlar yardımıyla temizlenir ve dezenfekte edilir. Daha sonra özel dolgu malzemesi ile doldurularak işlem tamamlanır. Bu işlemler genellikle lokal anestezi altında yapılmakta ve ileri teknolojiler sayesinde konforlu bir uygulama gerçekleştirilmektedir.

Global Market Insights tarafından açıklanan pazar verilerine göre endodonti pazar büyüklüğü 2022 yılında 1,1 milyar ABD dolarının üzerine çıktı ve 2023 ile 2032 yılları arasında %4’lük bir Bileşik Büyüme Oranı (CAGR) oranında büyümesi bekleniyor. 2008 yılından bu yana sağlık sektöründe yaşanan iyileştirmeler ve düzenlemeler sayesinde Türkiye, diş tedavileri ve diş operasyonları için en çok tercih edilen destinasyonlardan biri haline gelmiştir.

Türk Dişhekimleri Birliği’ne (TDB) göre, her yıl 150.000 ila 250.000 yabancı hasta Türkiye’ye akın ediyor ve bu da burayı dünyadaki en popüler diş turizmi destinasyonlarından biri haline getiriyor. Birleşik Arap Emirlikleri’nde Macaristan, Tayland ve Dubai ile.

Endodontolojinin ilgi alanı olan ve dişin bulunduğu pulpa, darbeler, enfeksiyonlar veya çeşitli nedenlerle zarar görebilir.  Endodonti, pulpada meydana gelen enfeksiyon, ağrı veya yaralar gibi durumların tedavisini üstlenir. Endodonti ile uygulanan tedavi yöntemleri dişi korumayı ve diş kökünde meydana gelen olumsuz durumları ortadan kaldırmayı amaçlar.

Endodontik Tedavi ve Kanal Tedavilerinin Araştırılması

Diş ağrısı, enfeksiyonlar veya diş pulpasının iltihaplanması gibi diş problemleriyle karşı karşıya kaldığınızda, uygun tedaviyi aramak çok önemlidir. Kanal tedavisi ve diş eti tedavisi gibi prosedürleri içeren endodontik tedavi, diş eti ile ilgili konuları ele alarak doğal dişin korunmasına odaklanır. Bu yazıda, prosedürlerini, uzmanlarını, geri çekilme seçeneklerini ve daha fazlasını vurgulayarak endodontik tedavinin çeşitli yönlerini inceleyeceğiz.

Endodontik Tedavi Prosedürleri

 1. Kök Kanal Tedavisi: Kök kanal tedavisi, enfekte olmuş veya hasar görmüş diş pulpasının dişin kök kanal sisteminden çıkarılmasını içerir. Prosedür ağrıyı hafifletmeyi, enfeksiyonu ortadan kaldırmayı ve doğal dişi ekstraksiyondan kurtarmayı amaçlar.
 2. Dental Pulpa Tedavisi: Diş pulpası tedavisi, yaralı veya enfekte diş pulpası olan dişlerde yapılır. Durumun ciddiyetine bağlı olarak pulpotomi (pulpanın kısmen çıkarılması) veya pulpektomi (pulpanın tamamen çıkarılması) gibi farklı yaklaşımlar içerebilir.
 3. Endodontik Cerrahi: Geleneksel kanal tedavisinin yetersiz olduğu bazı durumlarda apikoektomi gibi endodontik cerrahi gerekebilir. Bu prosedür, diş kökünün ucunun çıkarılmasını ve daha fazla enfeksiyonu önlemek için kapatılmasını içerir.

Endodonti Uzmanları ve Önde Gelen Endodonti

Endodonti uzmanları olarak da bilinen endodonti uzmanları, diş eti ile ilgili sorunları teşhis etme ve tedavi etme konusunda uzmanlaşmış diş hekimleridir. Endodontik tedavide uzman olmak için ek yıllarca ileri eğitimden geçerler. Premier endodonti, deneyimli uzmanlar tarafından sağlanan ve hastalara karmaşık vakaların tedavisinde uzmanlaşmış uzmanlık sunan yüksek kaliteli endodontik bakımı ifade eder.

Endodontik Yeniden Tedavi Seçenekleri

Bazen önceden tedavi edilmiş bir diş yeni problemler geliştirebilir veya düzgün iyileşmeyebilir. Bu gibi durumlarda endodontik tedavi önerilebilir. Bu işlem, dişin yeniden açılmasını, önceki dolgu malzemesinin çıkarılmasını ve tekrarlayan enfeksiyon veya iltihapları gidermek için kanalın tekrar temizlenmesini ve kapatılmasını içerir.

Diş Apsesi Tedavisi ve Çatlak Diş Tedavisi

Endodontik tedavi, enfekte dişin kök nedenini ele alarak diş apsesi tedavisinde hayati bir rol oynar. Ek olarak, çatlak diş tedavisi, çatlağın boyutuna ve diş hamurundaki potansiyel hasara bağlı olarak endodontik tedaviyi içerebilir.

Endodontik Aletler ve Mikroskop

Endodontistler, kanal tedavileri sırasında özel aletler kullanırlar. Bu aletler, kök kanallarını etkili bir şekilde temizlemek ve şekillendirmek için eğeler, raybalar ve sulama solüsyonlarını içerir. Ayrıca, endodontik mikroskoplar, kesin tanı ve tedaviye yardımcı olarak gelişmiş görselleştirme sağlar.

Endodontik Acil Durumlar ve Tanı

Şiddetli diş ağrısı veya travma gibi endodontik acil durumlar acil müdahale gerektirir. Hızlı diş bakımı aramak, dişin korunmasına ve daha fazla komplikasyonun önlenmesine yardımcı olabilir. Endodontik tanı, altta yatan sorunları belirlemek ve uygun bir tedavi planı geliştirmek için röntgen veya diğer görüntüleme tekniklerini içerebilen kapsamlı bir incelemeyi içerir.

Diş Ağrısı Yönetimi ve Endodontik Tedavi

Endodontik tedavi, enfeksiyonların veya iltihaplanmanın neden olduğu diş ağrısını hafifletmeyi amaçlar. Prosedürler sırasında lokal anesteziye ek olarak, endodontistler tedavi süreci boyunca hasta konforunu sağlamak için ağrı yönetimi teknikleri veya ilaçlar reçete edebilirler.

Sonuç: Kanal tedavileri ve diş pulpası tedavisi de dahil olmak üzere endodontik tedavi, enfeksiyon, iltihap veya travmadan etkilenen doğal dişlerin korunmasında etkili çözümler sunar. Endodonti uzmanlarının uzmanlığı ve birinci sınıf endodonti bakımına erişim sayesinde hastalar, özel ihtiyaçlarına göre uyarlanmış yüksek kaliteli tedavi alabilirler. Endodontik tedavinin çeşitli yönlerini anlayarak, bireyler diş sağlıkları hakkında bilinçli kararlar verebilir ve bu ileri prosedürlerle dişle ilgili rahatsızlıklardan kurtulabilirler.

Endodonti konusunda uzmanlaşmış diş hekimlerine endodontist denir ve endodontistler dişi ağızda tutmak ve korumak için tedaviler yaparlar. Kanal tedavisi endodontolojinin temel tedavilerinden biridir.

Genellikle kanal tedavisi olarak bilinen endodontik tedavi, tipik olarak dişin içindeki yumuşak doku olan diş pulpasıyla ilgili sorunları olan kişiler için önerilir. Dişin içi çürümüş, enfekte olmuş veya başarısız tedaviden sonra endodontoloji tedavisi alabilirsiniz.

kanal tedavisi endodonti fiyatları istanbul
art face
Endodontics beforeEndodontics after

Endodontik tedavi türleri nelerdir?

Endodontik tedavi genellikle “kanal tedavisi” olarak adlandırılır ve diş içindeki yumuşak dokuların, yani pulpanın tedavisini içerir. Ancak kanal tedavisinin yanı sıra diş apsesi drenajı, apikoektomi, pulpotomi ve revaskülarizasyon da endodontik tedavi yöntemleri arasında sayılabilir.

Kanal tedavisi en sık görülen endodontik tedavidir. Bu tedavide iltihaplı, enfekte veya hasar görmüş pulpa çıkarılır ve dişin kök kanalları temizlenir. Temizlenen kanallar özel bir dolgu malzemesi ile doldurulur ve kapatılır. Kanal tedavisi diş eti ağrısını ve enfeksiyonunu ortadan kaldırır.

Diş çürüğü, diş eti hastalığı, darbeler ve mine açılması nedeniyle diş hamurunda enfeksiyon ve iltihaplanma meydana gelebilir. Diş hamurundaki bu iltihaplara diş apsesi denir ve bir endodonti yöntemi olan diş apsesi drenajı sayesinde bu bölge temizlenerek tedavi edilir.

Başarısız kanal tedavisi diş kökünün iltihaplanmasına neden olabilir. Bu durumda diş kökü ucundaki enfeksiyonlar, kök ucu ameliyatı olarak adlandırılan apikal rezeksiyon ile giderilir.

Genç dişlerde genellikle kanal tedavisi yerine revaskülarizasyon yöntemi kullanılır. Genç dişler henüz gelişimlerini tamamlamadıkları için buradaki canlı kök hücreler aktive olur ve diş tedavisinde doğal bir gelişim süreci başlatılır.

Genellikle kök kanalı prosedürü olarak adlandırılan endodontik tedavi, etkilenen dişin restorasyonunu ve korunmasını sağlamak için bir dizi adımı kapsayan bir diş hekimi veya bir endodonti uzmanı tarafından ustaca gerçekleştirilir:

Etkilenen dişin kapsamlı bir incelemesiyle başlayan diş hekimi, hastanın diş geçmişini araştırır. X-ışınlarının veya ileri görüntüleme tekniklerinin kullanılması, dişin kök kanallarının ve bitişik yapılarının titiz bir şekilde değerlendirilmesine yardımcı olur.

İşlemin başlamasından önce diş hekimi, hastanın rahatını ve ağrısız bir deneyimi sağlamak için lokal anestezi uygular.

Dişin etrafına stratejik olarak koruyucu bir kauçuk baraj yerleştirilir, işlem sırasında kuru ve tükürüksüz bir ortam sağlanır ve kök kanallarının kirlenmesini etkili bir şekilde önler.

Bir diş matkabı kullanarak, dişin tepesinde, pulpa odasına ve kök kanallarına erişim sağlayan bir dakikalık açıklık özenle hazırlanır.

Diş hekimi, enfekte veya iltihaplı diş pulpasını titizlikle çıkarmak için dosyalar gibi özel aletler kullanır. Daha sonra dolgu malzemesinin gelecek yerleşimini kolaylaştırmak için kök kanalları temizlenir ve şekillendirilir.

Karmaşık kök kanallarını kapsayan dişin içi, artık pulpa dokusunu, kalıntıları ve bakterileri yok etmek için titiz bir temizleme ve şekillendirme işleminden geçer. Sulama için antimikrobiyal çözeltiler kullanılır ve kanalların iyice dezenfekte edilmesini sağlar.

Temizlenmiş ve şekillendirilmiş kanallar, alanı titizlikle kapatmak ve olası enfeksiyon dirilişini önlemek için biyouyumlu bir malzeme olan gutta-perka ile doldurulur.

Erişim Açıklığının Sızdırmazlığı

Dişin tepesinde oluşturulan erişim açıklığı, geçici veya kalıcı bir dolgu malzemesi kullanılarak güvenli bir şekilde kapatılarak dişi etkili bir şekilde kapatır ve yeniden enfeksiyon riskini azaltır.

İşlem Sonrası Radyografiler

Kök kanalı prosedürünün tamamlanmasının ardından, dolgu malzemesinin uygun şekilde yerleştirildiğini doğrulamak ve olası enfeksiyon veya komplikasyon belirtilerini tespit etmek için ek röntgenler çekilir.

Taç ile İsteğe Bağlı Restorasyon

Dişin önemli ölçüde zayıfladığı durumlarda, diş hekimi gücü geri kazanmak ve dişi olası hasarlardan korumak için bir taç yerleştirilmesini önerebilir.

Endodontics material
Endodontics

Endodonti fiyatı nedir?

Kanal tedavisi maliyetleri çeşitli faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Bu faktörler arasında dişin yeri, tedavi eden doktorun uzmanlığı, tedavinin aciliyeti, kron ihtiyacı, sigorta kapsamı, yaşadığınız yer ve diş tipi yer alır.  Ön dişlerde kanal tedavisi genellikle daha ucuzdur, azı dişlerinde ise tedaviler genellikle daha maliyetlidir. Ortalama olarak, ön diş üzerindeki bir kök kanalı yaklaşık 1.000 dolara mal olurken, azı dişleri üzerindeki tedaviler genellikle 1.300 ila 1.600 dolar arasında değişir. Türkiye’de endodontik tedavilerin maliyeti oldukça uygun.

Türkiye, genellikle 135 dolardan başlayan kanal tedavileri için oldukça avantajlı bir destinasyon. İhtiyacınız olan tedavinin türüne bağlı olarak bu fiyat maksimum 2.000 dolara kadar çıkıyor. Ayrıca kanal tedavisi için Türkiye’ye geliyorsanız çeşitli seyahat planları da dahil olmak üzere tam kapsamlı turlardan yararlanabilir ve keyifli bir sağlık deneyimi yaşayabilirsiniz.

İstanbul'da yapılacak olan kanal tedavisi programı...

Endodontik tedavi için Türkiye’yi düşünüyorsanız işte tedaviniz için randevu alma süreci. İşlem aşağıdaki gibidir:

1. Adım: Temsilcimizle iletişime geçin ve bilgilerinizi paylaşın

Süreci başlatmanın ilk birincil adımı bize ulaşmak ve bilgilerinizi paylaşmaktır.

Ekip üyelerimizden biri, iletişim bilgileriniz ve tıbbi geçmişiniz de dahil olmak üzere bilgilerinizi alacaktır.

İşte temsilcimizin sizden WhatsApp veya e-posta yoluyla onlarla paylaşmanızı isteyeceği testler:

 1. Tam diş muayenesi
 2. Rastgele kan şekeri (gerekirse)
 3. Diş röntgenleri (gerekirse)

Adım 2: Türkiye’ye Seyahat ve Hastaneye Yatış

Doktorlarımız test sonuçlarınızdan memnun kaldıklarında, Türkiye’ye uçuşunuzu ve güzergahınızı belirlemenize yardımcı olacağız.

Hangi havaalanına indiğiniz önemli değil, sizi almak ve otele götürmek için orada olacağız.

Seyahatiniz boyunca sıralandığınızdan emin olmak için otel transferlerinizi de ayarlayacağız.

Adım 3: Ameliyat Öncesi Kontrol

Otele vardığınızda doktorlarımız sizi karşılayacak ve sizi belirli testlere hazırlayacaktır.

Sizden daha önce belirli testler istememize rağmen, doktorlarımız güvende olmak için başka bir dizi test daha yapıyor.

Ameliyattan önce aşağıdaki testler yapılacaktır:

 1. Diş röntgenleri
 2. Kan şekeri testi (gerekirse)
 3. Diş muayenesi

Adım 4: Ameliyat

Doktorlar test sonuçlarınızdan memnunsa, sizi ameliyat için hazırlarlar.

Ameliyat günü hastaneye sevk edilir ve hastanedeki personel tarafından karşılanırsınız.

Adım 5: Kurtarma Ameliyattan sonra doktorların durumunuzu izlemesi için kısa bir süre hastanede kalmanız gerekebilir.Bu, iyileşmekte olduğunuzdan emin olmak için önleyici bir adımdır.Doktorla takip randevusu için birkaç gün sonra tekrar ziyaret etmeniz gerekebilir.

Step 6: Travel & Health Package

Once your doctor gives the go-ahead, we will transfer you to your designated hotel.

The hotel provides a wide range of amenities and luxuries to make sure you are comfortable throughout your stay.

Here is a complete list of services our treatment package includes:

 1. Preliminary Tests
 2. Initial Examination
 3. Endodontic Treatment Procedure
 4. Post procedure Examinations
 5. Post-procedure clinic stay (if needed)
 6. VIP hotel and hospital transfers
 7. 2-3 days hotel accommodation

Endodontik tedaviden kurtulmak ne kadar sürer?

Endodontik tedaviden sonraki iyileşme süresi kişiden kişiye değişir. Tipik olarak dişlerin ve diş etlerinin düzgün iyileşmesi yaklaşık yedi ila on gün sürebilir. Bu süre zarfında hafif bir rahatsızlık yaşayabilirsiniz, ancak ağrı kesici ilaçlar bunu hafifletmeye yardımcı olabilir.

Kanal tedavisi sonrası diş bakımı

Kanal tedavisinden sonra dişlerinizin uygun şekilde bakımı, tedavinin başarısını sağlamak ve tedavi edilen dişin sağlığını korumak için önemlidir. Kanal tedavisinden sonra dişlerinize nasıl bakacağınız sorusunun cevabı aşağıdadır:

Diş hekiminiz veya endodontistiniz tarafından verilen özel tedavi sonrası talimatları izleyin.

İyi Ağız Hijyeni Uygulayın:

Dişlerinizi günde en az iki kez florürlü diş macunu ile fırçalayın ve dişler arasında diş ipi kullanın.  Tedavi edilen bölgeyi fırçalarken nazik olun.

Sıcak, soğuk veya sert yiyecekler yemeyin:

Tedaviden hemen sonra sıcak, soğuk veya sert yiyecekler yemeyin. Sigara içmenin iyileşmeniz üzerinde de olumsuz bir etkisi olabilir.

Sert ve Yapışkan Yiyeceklerden Kaçının:

Tedavi edilen dişe veya geçici dolguya zarar verebilecek sert ve yapışkan yiyeceklerden kaçının.

Düzenli Diş Muayenelerine Katılın:

Diş hekiminiz veya endodontistiniz tarafından planlanan takip randevularını saklayın.  Çoğu durumda, bir kanal dişi, diş tacı gibi kalıcı bir restorasyon gerektirebilir. Diş hekiminizin tavsiyelerine uyun ve dişi korumak ve güçlendirmek için gerekli ek tedavilere katılın.

Olağandışı Belirtileri Bildirin:

Kök kanalından sonra sürekli ağrı, şişlik veya olağandışı semptomlar yaşarsanız derhal diş hekiminize başvurun.

doctor patient FAQ dixi health

Endodonti / Kanal Tedavisi SSS

Endodontik tedaviyle ilgili bize gelen sorular şunlardır:

Kök kanalı, endodonti alanında en yaygın tedavi yöntemidir. Kök kanalları gibi endodontik tedavilerde uzmanlaşmış kişilere endodonti uzmanı denir.

Dişinizde enfeksiyon veya ciddi hasar varsa, bir endodontist seçmek uzun vadede size para kazandıracaktır. Ek olarak, bir endodontist, tedavinize güven verecek olan kanal tedavisi konusunda uzmanlaşmıştır.

Sıcak veya soğuk yiyecekler tükettiğinizde dişiniz ağrıyorsa, diş hamurunuz enfekte olabilir ve zarar görebilir. Hasarlı diş eti iltihaplanırsa kanal tedavisine ihtiyacınız olabilir.

Kanal tedavisi, modern diş tedavileri arasında yaygın bir işlemdir. Bu, dişin sadece enfeksiyonu veya apsesi olan iltihaplı kısmının çıkarılmadan çıkarıldığı anlamına gelir. Dişin içindeki sorunlu kısımlar temizlenir ve boşluğa bir dolgu malzemesi yerleştirilir.

Kanal tedavisi sanıldığı kadar acı verici değildir. Çeşitli ağrı kesiciler ve solüsyonlarla kanal tedavisinin ağrıları azaltılır. Ayrıca dişinizi tamamen çıkarmak yerine çok daha sağlıklı ve tasarruflu bir yoldur.

Periodonti ve endodonti, diş hekimliğinin iki ayrı dalıdır. Periodonti öncelikle diş etleri ve kemik dahil olmak üzere diş çevresindeki destekleyici yapıların sağlığına odaklanır. Periodontistler, diş eti hastalıklarının önlenmesi, teşhisi ve tedavisinin yanı sıra diş eti greftleri ve diş implantları gibi prosedürlerin uygulanmasında uzmanlaşmıştır. Endodonti, dişlerin iç yapıları, özellikle pulpa ve kök kanalları ile ilgilenir. Endodontistler, enfeksiyonlar veya diş hamurundaki hasar gibi sorunları çözmek için kök kanal tedavileri yapma konusunda yeteneklidir.

Kök kanalından sonraki ilk birkaç gün hassasiyet hissetmek normaldir, ancak önemli bir ağrı değildir. Bu, reçeteli veya reçetesiz satılan ağrı kesicilerle hafifletilir. Çoğu durumda, yan etkiler bir ila iki hafta içinde azalır.

diş beyazlatma fiyatları istanbul türkiye
diş kaplama fiyatları istanbul dixi
diş implantı fiyatlari istanbul türkiye
diş dolgusu fiyatları istanbul türkiye dixi